عجیب اما واقعی؛ ایران به خروج آمریکا از برجام پاسخ داد؟

عجیب اما واقعی؛ ایران به خروج آمریکا از برجام پاسخ داد؟/ یک آمریکایی کهنه‌کار از صنعت پتروشیمی اخراج شد

با خروج آمریکا از برجام، طرح مشارکت و سرمایه‌گذاری غول‌های آمریکایی در صنایع پتروشیمی هم منتفی شد و این درحالی است که در طول سه سال گذشته مذاکرات و حتی تفاهم نامه‌هایی با شرکت‌هایی آمریکایی همچون هانیول یونیورسال اویل پراداکتس (UOP) و جنرال الکتریک برای همکاری در طرح‌های در دست ساخت پتروشیمی ایران همچون سلمان فارسی و دماوند امضا شد.

با خروج آمریکا از برجام، معدود شرکت‌های آمریکایی هم گفتگوها با طرف های ایرانی در صنعت پتروشیمی را به حالت تعلیق و توقف درآوردند و با خروج شرکت‌ها، حالا نوبت کنار گذاشتن تجهیزات و ماشین آلات آمریکایی در مجتمع‌‌های پتروشیمی ایران شده است.

بر این اساس، شرکت پتروشیمی پارس با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد: در جریان تعمیرات اساسی این غول تولید «استایرن منومر» صنایع پتروشیمی کشور، برای نخستین بار فن 130 ساخت داخل واحد استایرن مونومر جایگزین فن آمریکایی شده است.‏

این فن ساخت ایران که از سری فن‌های دمای بالا به شمار می‌رود در خروجی کوره نصب شده و فشار وکیوم داخل کوره واحد ‏SM‏ را در منفی چهار میلی‌متر آب، تنظیم می‌کند که اوایل آبان ماه تحویل و در جریان تعمیرات اساسی در پتروشیمی پارس نصب و راه‌اندازی شده است.

ساخت و نصب این فن در داخل کشور حدود 90 میلیون تومان هزینه داشته این درحالی است که هزینه خرید این فن آمریکایی از شعبه انگلیس ‏که از ثبت سفارش خرید این فن نیز امتناع کرده بود، بیش از 50 هزار یورو ارزیابی می‌شود.

به گزارش انرژی نیوز، پتروشیمی پارس با ظرفیت تولید سالانه حدود 600 هزار تن استایرن منومر بزرگترین تامین‌کننده خوراک پارک استایرن عسلویه و مجتمع‌های تولید پلی‌استایرن در صنعت پتروشیمی ایران است.

⛽️ به «کِمینجر» بپیوندید:
⛽️ ZnuChemEng@
⛽️ ZnuChemEng.ir